Hakkımızda

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2003 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.

2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren Türk Dili ve Edebiyatı lisans ve yüksek lisans programları yürütülmektedir.

Bölümümüzde altı ana bilim dalı mevcuttur. Bunlar: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı, Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı, Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı, Eski Türk Dili Ana Bilim Dalı, Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı’dır.

Bölüm programı dahilinde edebiyat ve dil; tarihî, coğrafî ve sosyokültürel unsurları da göz önünde bulundurularak geleneksel ve modern yöntemlerle incelenmektedir.

Bölümün amacı; Türkoloji sahasında akademisyen, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, editör, Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevler alabilecek bireyler yetiştirmektir.

Misyon

Türk dili ve edebiyatı alanında sosyal ve estetik değerlere sahip çağdaş bir öğretim kültürü oluşturmak; mesleki açıdan yetkin, nitelikli araştırmacı yetiştirmektir.

Vizyon

Uzmanlık alanlarımız başta olmak üzere; Türk Dili ve Edebiyatının temel sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapan, üniversite-toplum iş birliğini sağlamada öncü, evrensel değerlere saygılı, bilimsel ilkelere bağlı, kendini geliştiren bir bölüm olmaktır.

Eklenme tarihi :15.04.2023 17:57:28
Son güncelleme : 15.04.2023 17:57:28